Sobota, 23 lutego 2019

Region

Nowy park linowy pod Brodnicą przyciąga rzesze turystów

Fot.: Paweł Kędzia

Paweł Kędzia

Dzięki pomysłowości mieszkańców i przyjaznemu klimatowi w samorządzie, Górzno potrafi wykorzystać turystyczny potencjał i wyrasta na letnią stolicę pojezierza.

Dzięki pomysłowości mieszkańców i przyjaznemu klimatowi w samorządzie, Górzno potrafi wykorzystać turystyczny potencjał i wyrasta na letnią stolicę pojezierza.


Górzno już jest ochrzczone polską stolicą Geocashingu, czyli współczesnego poszukiwania skarbów z wykorzystaniem nawigacji turystycznej. Co szósta założona skrzynka znajduje się w tym regionie.

Trzy lata temu powstał teren rekreacyjny, tzw. Wisiałki z oświetlonymi boiskami do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, zewnętrzną siłownią i placem zabaw.

Najnowsza inwestycja to kolejny magnes, który przyciągnie turystów. Na skarpie przy kościele, gdzie wcześniej kwitły głównie chwasty, powstało zagłębie dla miłośników alipinistyki. Zdaniem gości, to jeden z ładniejszych tego typu obiektów.

- Wcześniej wszystko było tutaj zarośnięte
- mówi burmistrz Robert Stańko, kiedy pokazuje skarpę nad jeziorem.
Okolica jest wyjątkowo malownicza, z widokiem na jezioro.
- Od dawna zastanawiałem się, co zrobić, żeby podnieść turystyczną atrakcyjność Górzna - mówi Jacek Hila, szef Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej i inwestor. - I nawet nie pamiętam, w jakich okolicznościach padł wybór na park linowy. Już z pomysłem zwróciłem się do burmistrza, z prośbą o wskazanie odpowiedniej lokalizacji.

Starania o realizację tej inwestycji trwały półtora roku.

- Jako gmina uchwałą rady gminy użyczyliśmy teren za symboliczną opłatę, na zasadzie rozwoju miasta w kierunku turystycznym - przyznaje Robert Stańko.

fot. Paweł Kędzia

Parki linowy w Górznie przyciąga rzesze turystów spragnionych mocnych wrażeń. Oferuje cztery trasy o różnym stopniu trudności.

- Zwiedziłem wiele różnych parków nad morzem i w najbliższej okolicy w Toruniu i Włocławku, ale ten w Górznie ze względu na ukształtowanie terenu i malowniczy krajobraz jest wyjątkowy, na co zwracają uwagę goście - mówi Jacek Hila.

Obiekt chętnie odwiedzają zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

- To jeden z ładniejszych parków linowych, jakie widziałam - zapewnia Monika Rżeńska, brodniczanka.

Najprostsza trasa jest przeznaczona dla dzieci od 3 lat. Przejście w całości zabezpieczają siatki.
Oprócz tego są trasy średnia, składająca się z 13 przeszkód i wysoka, 16 przeszkód.
Jest też trzyczęściowa trasa tyrolkowa, z najdłuższym odcinkiem o długości 96 metrów.

- W najwyższym miejscu platformy znajdują się na wysokości 12 metrów, a średnio 4-5 metrów - mówi burmistrz Robert Stańko. - Przejście wszystkich tras zajęło mi godzinę.

Przed parkiem ustawia się kolejka chętnych. Większość pojawia się tutaj po raz pierwszy, więc instruktorzy cierpliwie tłumaczą zasady bezpiecznego korzystania z uprzęży. Wiele osób wkręciło się na tyle, że postanowiło wyrobić uprawnienia instruktorskie.

Sam park powstał dzięki spółdzielni socjalnej.

- Zakładając spółdzielnię, już myśleliśmy o parku. To praca dla osób w trudnej sytuacji finansowej, więc ta inwestycja ma także aspekt społeczny - mówi Jacek Hila.
Kolejne przedsięwzięcie sprawi, że Górzno zostanie turystyczną perełkę regionu i z pewnością wyniosą miasteczko do rangi letniej stolicy pojezierza.

- Mamy taką nadzieję - przyznaje Jacek Hila.

Dla zainteresowanych
*Najnowszą atrakcję Górna można znaleźć przy ulicy Bożogrobców, na skarpie za kościołem.

*Jednorazowo z obiektu może korzystać 30 osób.

*Park linowy składa się z 4 tras: dziecięcej - 9 przeszkód, średniej - 13 przeszkód, wysokiej - 16 przeszkód i tyrolkowej
z 3 zjazdami.

*Park linowy jest czynny od godz. 9 do zmierzchu.

Komentarze