Niedziela, 17 lutego 2019

Region

Tagi: Strategia rozwoju Brodnica Konsultacje Konsultacje społeczne Kontrowersje Inwestycje

22 maja 2015, aktualizowano: 22 maja 2015

Mieszkańcy mają okazję wypowiedzieć się, w jakim kierunku powinno rozwijać się miasto [PDF]

Ile osób weźmie udział w konsultacjach? W sprawie inwestycji na Niskim Brodnie wypowiedziało się niestety niewiele osób

Fot.: Paweł Kędzia

Paweł Kędzia

Do 27 maja trwają społeczne konsultacje strategii rozwoju Brodnicy do 2022 roku. Urzędnicy czekają na sygnały, co jeszcze powinno znaleźć się w dokumencie.

- Głównym celem opracowania „Strategii Rozwoju Gminy Miasta Brodnicy” jest wskazanie pożądanych kierunków rozwoju, czyli wypracowanie wspólnej misji i wizji obszaru oraz wskazanie strategicznych kierunków działań, które umożliwią ich realizację - informuje Zdzisława Marciniak z brodnickiego magistratu.


Strategia Rozwoju Brodnicy do 2022 roku.

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że nie jest to dokument, w którym można zapisać budowę na przykład 100 metrów chodnika.

Autorzy opracowania w celu osiągnięcia wzrostu przedsiębiorczości i rozwoju lokalnego rynku pracy (ze względu na małą powierzchnię możliwość rozwoju miasta dzięki pozyskiwaniu nowych terenów inwestycyjnych jest ograniczona) radzą kompleksowe przygotowanie pod inwestycje obszarów obecnie dostępnych. A jeszcze kilka lat temu w dokumencie na lata 2006-2013, miasto planowało poszerzenie granic administracyjnych.

W zakresie poprawy jakości życia mieszkańców, autorzy zwracają uwagę na konieczność poprawy komunikacji w mieście, zapewnienie lepszej mobilności miejskiej w aspekcie transportu publicznego, sieci drogowej, rowerowej i pieszej. W części poświęconej konkretnym inwestycjom wskazuje się na budowę inteligentnego systemu zarządzania parkingami na terenie centrum miasta i poprawę komunikacji w mieście poprzez, m.in., budowę spójnego ciągu komunikacyjnego: Brodnica (ul. Tatrzańska, ul. Rataja) - gm. Brodnica (Kruszynki) - gm. Bobrowo (Kruszyny Szlacheckie, Anielewo) - gm. Zbiczno (Foluszek, Zbiczno) i ulic zbiorczych Limbowa, Graniczna. Na uwagę zasługuje pomysł zakupu taboru komunikacji miejskiej z inteligentnym systemem zarządzania transportem oraz wymiany wiat przystankowych z inteligentną informacją dla pasażerów.

Budowa ścieżek, czego coraz głośniej domagają się mieszkańcy, jest potraktowana po macoszemu. Plany do 2022 roku zakładają budowę ścieżki pieszo-rowerowej wokół jeziora Niskie Brodno, ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej „560”, ścieżki łączącej zakole Drwęcy z parkiem Jana Pawła II oraz ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Cmentarnej i połączenie w ten sposób trasy przemysłowej i „Jaśkowej drogi” na Zbiczno.

Niestety, to stosunkowo niewiele jak na siedmioletnie plany. Dlaczego w planach nie ujęto budowy ścieżek przy wszystkich drogach wojewódzkich wokół miasta, na zasadach partnerstwa z ościennymi gminami? Droga „543” na Jabłonowo czy „544” na Lidzbark nie należą do ulubionych tras kierowców, a co dopiero rowerzystów.

- Szału nie ma - komentuje Mirosława Karpowicz ze Stowarzyszenia „Jaśkowa droga”, która ze strategią rozwoju miasta wiąże duże nadzieje również jeśli chodzi o poprawę infrastruktury rowerowej w mieście. - Jako miasto powinniśmy się skupić na budowie sieci bezpiecznych ścieżek, jak wspomniana w dokumencie przy „560”. Marzeniem byłoby, żeby w perspektywie kilku lat doprowadzić do sytuacji, gdy będzie można bezpiecznie przejechać rowerem z Michałowa na Karbowo. W ten sposób można by również rozwiązać problemy komunikacyjne.

Z pewnością godny uwagi jest pomysł stworzenia parkingu „parkuj i jedź” wraz z wypożyczalnią rowerów. Wstępnie mówi się o lokalizacji przy Niskim Brodnie, ale warto zastanowić się chyba nad rozszerzeniem projektu na Stare Miasto.

W dokumencie przewijają się niektóre przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w poprzedniej strategii, na przykład włączenie szkolnego monitoringu do miejskiej sieci oraz wzmocnienie i rozwój instytucji otoczenia biznesu.

Inne w ogóle wypadły nawet z planów. Na przykład budowa mostu dla ruchu lokalnego ul. Lidzbarska - centrum czy hotelu na potrzeby sportowo-turystyczne.
Słowem nie wspomina się o niektórych głośnych propozycjach, o których mówiło się w czasie kampanii, np. budowie aquaparku.

Konsultacje społeczne strategii potrwają do 27 maja.

Zabierz głos
● Projekt strategii jest na stronie Urzędu Miejskiego brodnica.eu oraz naszej gazety brodnica.7dni.pl.
● Formularz konsultacji dostępny jest na stronie UM i można go przekazać osobiście lub Internetem.
● Konsultacje społeczne w sprawie strategii rozwoju miasta do 2022 roku potrwają do 27 maja.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.