Niedziela, 17 lutego 2019

Region

Tagi: Brodnica Duży Rynek Infrastruktura Kontrowersje utrzymanie czystości i porządku

14 sierpnia 2015, aktualizowano: 14 sierpnia 2015

Na brodnickiej starówce trudno znaleźć miejsce bez tłustych plam

Maszyna myjąca nie wjeżdża na chodniki wokół starówki. Są tylko zamiatane

Fot.: Paweł Kędzia

Paweł Kędzia

Kamienne płyty chłoną wszystko jak gąbka, więc trudno usunąć z nich jakiekolwiek zabrudzenia. Największym problemem są gumy do żucia.

Modernizacja brodnickiego Rynku budziła wiele kontrowersji, szczególnie zastąpienie zabytkowego bruku kamiennymi płytami. Okazuje się, że płyty nie tylko brzydko wyglądają, ale są też bardziej kłopotliwe w utrzymaniu niż „kocie łby”.

Projektanci nie skorzystali z doświadczeń innych miast z deptakami z podobnego budulca i w żaden sposób nie zabezpieczono nawierzchni. Przez co granit jest dziś bardzo podatny na brud.


Nie wyciągnęli lekcji


W Toruniu ul. Szeroka jest zaimpregnowana, co ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. Ponadto spoiny między płytami wypełnia guma, która chroni nawierzchnię przed wnikaniem wody i rozsadzeniem w czasie mrozów.
Nawierzchnia brodnickiego Rynku była impregnowana jedynie w miejscu, gdzie znajduje się fontanna.
W jaki sposób utrzymywana jest czystość brodnickiego Rynku?

- Nawierzchnia Rynku z płyt granitowych jest myta i czyszczona oraz konserwowana według potrzeb określonych przez Urząd Miasta - informuje Janusz Posłuszny, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - W roku 2015 w sezonie letnim, tj. od 1 kwietnia, szorowarka pracuje 3 razy po 8 godzin, zamiatarki raz 6 godzin, mycie ręczne odbywa sie 3 razy po 8 godzin.

Otaczające Rynek chodniki z tego samego budulca są jedynie zamiatane.

Pod względem utrzymania czystości na głównym deptaku wzorem świeci Sopot. Popularny Monciak wykonany z tego surowca dosłownie lśni czystością. A przecież przewija się tam nieporównywalnie więcej ludzi, upuszczających gumy, zapiekanki, lody i wszelkie inne produkty, które brudzą.

Czysty jak Monciak


Jak wylicza Anna Dyksińska z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Sopocie, w sezonie letnim, m.in. na ul. Bohaterów Monte Cassino i placu Przyjaciół Sopotu prowadzone są piesze dyżury pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta w godzinach 6-22 od poniedziałku do czwartku, a w weekendy całodobowo.
Dodatkowo w godzinach 6-17 pracuje Glutton - samojezdny elektryczny mobilny odkurzacz do śmieci i odpadów. Jeśli nie pada deszcz, odbywa się codziennie zmywanie karcherem. Codziennie pracuje zamiatarka, 4 razy w tygodniu szorowarka i w zależności od potrzeb - polewaczka.

A w Brodnicy plamy i mrowie gum do życia.

- Największe kłopoty, naszym zdaniem, to guma do żucia wdeptana w płyty, plamy po żrących produktach. Stąd nasz apel do mieszkańców, aby nie wyrzucali gumy do żucia na płyty granitowe, gdyż to utrudnia sprzątanie i ich usuwanie - przyznaje Janusz Posłuszny. - Testujemy różne środki chemiczne do zwalczania mocnych zabrudzeń.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.