Niedziela, 17 lutego 2019

Region

Tagi: Brodnica strefa płatnego parkowania Parkingi Ruch drogowy Kontrowersje

8 października 2015, aktualizowano: 8 października 2015

Parkowanie w ścisłym centrum ma być o wiele droższe

Fot.: Anna Matuszewska

Paweł Kędzia

Zgodnie z planami, za dłuższy postój na Starówce trzeba będzie zapłacić nawet dwukrotnie więcej niż dotychczas. - Nareszcie! - komentują kierowcy.

Obecnie w całej strefie płatnego parkowania obowiązuje jedna stawka: 1 zł za pół godziny, 1,50 zł za 1 godzinę, 3,10 zł za 2 godziny, 4,80 zł za 3 godziny i 1,50 za każdą następną.


W ścisłym centrum w godzinach szczytu próżno szukać wolnego miejsca. Wizyta w banku, czy w jednej z placówek na Starówce wiąże się z krążeniem po okolicznych ulicach. Często bez szans na powodzenie. Po zmianach w abonamencie, wprowadzonych przez ekipę Jarosława Radacz w 2011 roku, parkingi okupują mieszkańcy, właściciele sklepów i ich pracownicy. Umożliwiono wtedy zakup kolejnej winiety na specjalnych warunkach.

PRZECZYTAJ: Idea płatnych parkingów teraz się rozmywa

- Z parkowaniem na starówce powinno być tak, że kierowca przyjeżdża w konkretnej sprawie, załatwia i odjeżdża - komentowali kierowcy przy okazji wcześniejszych publikacji nt. płatnego parkowania.

W czasie najbliższej sesji, 22 października, stanie projekt uchwały o utworzeniu droższej podstrefy A, która obejmie ulice: Duży Rynek wraz z zatoką parkingową przy kościele Szkolnym, Hallera, Jatki, Mały Rynek, Kamionki (od ul. Mały Rynek do ul. Przykop), Stary Plac Szkolny, Strzelecką, Pocztową, Bazarową, Plac Erazma Glicznera wraz z Wodną.

Według propozycji we wspomnianym obszarze pół godziny kosztowałoby 1,50 zł, 2,50 zł - 1 godzina, 5,50 zł - 2 godziny, 9 zł - 3 godziny i 2,50 zł każda następna.

Podrożeją również abonamenty dla tej podstrefy: abonament pierwszy dla mieszkańca Strefy Ograniczonego Postoju (roczny) - 130 zł (obecne 60 zł będzie obowiązywać w podstrefie B), drugi i każdy kolejny dla mieszkańca (roczny) - 260 zł (150 zł w podstrefie B), abonament na okres jednego miesiąca - 160 zł (65 zł w podstrefie B).

- Nareszcie! - komentują kierowcy.

Przypomnijmy, że w ramach realizacji planu gospodarki niskoemisyjnej w najbliższych latach miasto planuje powiększenie strefy płatnego parkowania o trzy dodatkowe lokalizacje.

Chodzi o zatoczkę na Alei Leśnej, zatokę przy stadionie OSiR przy ul. Królowej Jadwigi i przedłużenie strefy na ul. Nad Drwęcą w kierunku ul. Ogrodowej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.