Sobota, 20 października 2018

Region

Tagi: Komentarz Brodnica zblogowani Kontrowersje Obyczaje

3 grudnia 2015, aktualizowano: 3 grudnia 2015

Wielka nieobecna

Paweł Kędzia

Rowerowa ścieżka do Zbiczna została otwarta, ale bez jednego z głównych bohaterów przedsięwzięcia - matki zmarłego w tragicznym wypadku Jasia Karpowicza.

Stało się faktem, o czym wcześniej mówiono tylko nieoficjalnie. Podczas otwarcia ścieżki do Zbiczna, nie pojawiła się Mirosława Karpowicz, matka rowerzysty potrąconego przez pijanego kierowcę. Nikt jej nie zaprosił. Dało się nawet wyczuć pewną nerwowość, czy "Karpowiczowa" przypadkiem się nie pojawi...


W czasie uroczystości prawie nikt słowem nie zająknął się o kobiecie, która po osobistym dramacie sprowadziła na głowy samorządowców telewizje i zmobilizowała ich do działania. To dzięki niej ruszyła inwestycja, która przynajmniej od 2009 roku zalegała w urzędniczych szufladach.

Jedyny poseł Zbigniew Sosnowski, którego zaangażowanie zapewniło dofinansowanie inwestycji, zaapelował ponownie do zgromadzonych, o nadanie ścieżce nazwy Jaśkowa Droga.

Urzędnicy mnożą przeszkody, dlaczego trakt nie może się tak nazywać: a to zmiany administracyjne albo inne sprawy formalne. W takim razie podam jeden przykład: szlak św. Jakuba. Funkcjonuje z powodzeniem w kilku województwach, powiatach i gminach. Ulice Sądowa, Sikorskiego, czy Dworcowa nie nazywają się z tego powodu inaczej. Można? Można! Wystarczy dobra wola.

Urzędnikom zabrakło dystansu. O tym, jak w praktyce powinno to wyglądać, pokazał wójt Zbiczna Wojciech Rakowski, który przyjechał na rowerze ramię w ramię z mieszkańcami swojej gminy. Wiecie jak wyglądało otwarcie 22-kilometrowego odcinka z Torunia do Unisławia? Urzędnicy przejechali na dwóch kółkach całą trasę.

Otwarcie ścieżki do Zbiczna jest niestety symboliczne z innego względu. Władza pokazała jak obchodzi się ze swoimi mieszkańcami. Zwykli ludzie nie mieli szansy, żeby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Tak jakby to nie była inwestycja dla nich, ale dla tych kilku osób w krawatach, które pojawiły się na miejscu. Dlatego zamiast zorganizować imprezę w dniu wolnym od pracy, uroczystość zorganizowano w godzinach dopołudniowych. A przecież w intencji poprawy infrastruktury dla rowerzystów, a więc m.in. budowy tej ścieżki, co miesiąc od półtora roku kilkadziesiąt-kilkaset osób jeździ ulicami miasta w ramach masy krytycznej.

Tymczasem panowie spotkali się, przybili "piątki", pogratulowali dobrze wykonanego zadania i z uśmiechem na twarzy przecięli wstęgę. Kolejny punkt do wpisania w CV przed wyborami samorządowymi.

Matka opłakująca śmierć synka i wytykająca nieróbstwo urzędnikom nie pasowałaby do sielskiego obrazka.

PRZECZYTAJ: Otwarcie Jaśkowej Drogi w atmosferze skandalu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 04-12-2015 14:10

  Oceniono 1 raz 1 0

  - kier: No cóż - jaka władza takie zachowanie. Swoją drogą uroczyste otwarcie dróg dla rowerzystów następuje po zaproszeniu użytkowników, uroczystym otwarciu i uroczystym przejeździe nowo oddaną inwestycją.

  Odpowiedz

 2. 04-12-2015 08:59

  Brak ocen 0 0

  - Marta: ten artykuł musiał powstać !

  Odpowiedz

 3. 04-12-2015 08:41

  Oceniono 1 raz 1 0

  - Ja: Zachowanie rodem z PRL...a trawy na zielono nie malowali...?nie wieszali na drzewach liści..?

  Odpowiedz

 4. 03-12-2015 18:34

  Oceniono 7 razy 7 0

  - M. Kazmierkiewicz: Uwazam ze jakkolwiek ta sciezka bedzie nazwana to I tak juz jest JASKOWA DROGA . Brawa I pozdrowienia dla Pani Karpowicz. Choc nikt Pani nie zaprosil I tak wszyscy wiemy dzieki komu sciezka powstala

  Odpowiedz

 5. 03-12-2015 15:59

  Oceniono 3 razy 3 0

  - Paula: Nic więcej dopowiadać nie trzeba....

  Odpowiedz

 6. 03-12-2015 15:13

  Oceniono 4 razy 4 0

  - Monika: Niezwykle trafne podsumowanie tematu

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz