Sobota, 20 października 2018

Region

Tagi: Brodnica zblogowani Komentarz

22 grudnia 2015, aktualizowano: 22 grudnia 2015

Która biel jest bielsza?

Paweł Kędzia

Jak zawsze w grudniu rozpętuje się licytacja, kto bardziej pomaga. WOŚP, czy Caritas? A może Szlachetna Paczka? Zdradzę Wam tajemnicę - wszystkie są tak samo ważne.

Bawią mnie kolejne wyliczanki: ile WOŚP "przeżera" na swoją fundację, albo jaki "promil" swoich dochodów przekazuje na wsparcie Caritas. Po kolejnym finale swojej akcji na lidera internetowych memów wyrasta Szlachetna Paczka. "O milion więcej niż Wielka Orkiestra" - trwa wyliczanka.


I z jednej strony można by pisać o sprzęcie dla szpitali, czy programach badań przesiewowych, a z drugiej o rzeszy nakarmionych bezdomnych i biednych. Za to w dyskusji "czy warto pomagać" (Co to w ogóle za pytanie? Pewnie, że warto!) nie na to zwraca się uwagę.

Aż się rzygać chce. Internetowi napinacze łykają jak młode pelikany każdą liczbę wklejoną w mem z Owsiakiem lub logo Caritas.

Szlachetna Paczka to inny rodzaj pomocy niż Wielka Orkiestra, a Wielka Orkiestra działa w innych obszarach niż Caritas. Bez tej, czy tamtej organizacji odłogiem leżałby inny odcinek frontu. Podobnie jak bez PAH, PCK, fundacji polsatów i tefauenów, czy wreszcie inicjatyw lokalnych.

Kłótnia, kto lepiej, czy bardziej pomaga, jest jak spór z reklamy "która biel jest bielsza". Wszystkie są tak samo ważne. A co cieszy, to że każdej się wiedzie. To znaczy, że Polacy, o czym pisałem w innym miejscu (PRZECZYTAJ), potrafią pomagać, zwłaszcza na zasadzie akcyjności.

Nikt z puszką pistoletu do skroni nie przystawia. To kwestia dobrej woli. Nie chcesz - nie dajesz. Proste.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.