Sobota, 20 października 2018

Region

Tagi: Inwestycje Kontrowersje Dzień dobry Komentarze zblogowani

16 marca 2016, aktualizowano: 16 marca 2016

Inwestycja godna pożałowania

Paweł Kędzia

W mieście ze stumilionowym budżetem realizacja 4,5-milionowej inwestycji jest uzależniona od półtoramilionowej dotacji. Nic bardziej żałosnego dzisiaj nie przeczytacie.

Dla mnie sytuacja jest kuriozalna. Inwestycja o wartości 4,5 proc. budżetu zależy od dotacji na poziomie 1,5 proc. stumilionowego budżetu. To, zachowując proporcje, jakby wysłać dziecko po lizaka do sklepu, ale tylko pod warunkiem, że do 30 gr babcia dołoży dziecku 15 gr. W przeciwnym razie - zero słodyczy!


Tymczasem w roku przedwyborczym burmistrz wyskoczył z rekordowym budżetem na inwestycje osiedlowe w wysokości 20 mln złotych.

Na wykłady z logiki zapraszają urzędnicy z Brodnicy.

Trudno policzyć, ile projektów przebudowy stadionu miasto zaniechało. Fakt jest taki, że - z kosmetycznymi zmianami - kibice chodzą na obiekt, który w latach trzydziestych powstał na terenach pobliskiej jednostki wojskowej. Największą modernizację stadion przeszedł w latach '90, kiedy z powodu rekultywacji głównej płyty mecze rozgrywano na wybudowanym dolnym boisku. Powstały również wtedy małe trybuny.

Od tamtego czasu obiekt głównie niszczeje, co dobitnie przedstawia wypowiedź działaczy Elany przy okazji listopadowego spotkania:I nie ma się co obrażać, bo takie są fakty! Obiekt jest przestarzały, a dodatkowo zniszczony przeróbkami i wymaga przebudowy. Jednak w wariancie zaproponowanym obecnie, co do trybun i całego zaplecza, nie do przyjęcia. No, chyba, że miasto planuje zorganizować tutaj placówkę o funkcjach typowo treningowych, a zupełnie nowy stadion wybudować w nowej lokalizacji...

Projekt przebudowy stadionu wpisuje się w psucie infrastruktury sportowej w Brodnicy. Przy SP nr 1 nie ma już ani jednego boiska. Ostatnie - asfaltowe - zostało zaorane i obsiane trawą. Wcześniej na boisku zbliżonym do pełnowymiarowego przy SP 4 został wykonany kompleks boisk w ramach orlika. Boisko w SP 2 z mini trybunami jest w fatalnym stanie. Latem jest to ulubione miejsce libacji, więc dookoła walają się potłuczone butelki, niedopałki, a nawet zużyte prezerwatywy.

Tzw. dolne boisko ze sztuczną murawą na stadionie, które miało rozwiązać wiele problemów miejscowych zespołów oraz pozwolić OSiR-owi zarabiać na wynajmowaniu obiektów przyjezdnym drużynom w okresie zimowym (jak ma to miejsce w Wąbrzeźnie, czy Lubawie) ze względu na budowę Zakola i odgrodzenie terenu oraz pobliski parking, także nie spełnia oczekiwań.

Miasto chwali się, że co roku przekazuje klubom po milion złotych na szkolenie. A ile na infrastrukturę? Lodowisko za drogie. Aquapark nieopłacalny. O ścieżkach rowerowych zrobiło się głośno dopiero za sprawą śmiertelnego potrącenia Jasia Karpowicza i jego mamy, która walczy o takie inwestycje. Miasto opracuje koncepcję budowy ścieżek (zobaczymy).

Pozostają drobne przedsięwzięcia, jak np. sztuczne boisko przy Wiejskiej. Na halę przy tej szkole prezentowaną jeszcze przez ówczesnego wiceburmistrza Chudzikowskiego (2010 rok), środowisko szkolne czeka od lat. A, i trzeba dodać pieniądze na dokończenie bieżni przy Gimnazjum nr 1. Jest to dokończenie inwestycji rozpoczętej w 2006 roku, czyli z czasów kiedy obecny pan burmistrz był jeszcze wiceburmistrzem.

Przebudowa dolnego boiska na stadionie długo będzie jak listek figowy na miejskich inwestycjach w tym zakresie.

W tym tempie to może moje dzieci doczekają się w Brodnicy stadionu z prawdziwego zdarzenia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 31-03-2016 14:14

  Oceniono 2 razy 2 0

  - Wacław S.: Miasto opracuje koncepcję budowy ścieżek rowerowych? To chyba jakiś żart. Bodajże w zeszłym roku przy okazji zachwalania projektu tzw kąpieliska nad Niskim Brodnem, wynajęty i opłacany przez nas pracownik zatrudniony w Magistracie, niejaki Radacz, stwierdził, że istnieje plan ścieżek rowerowych istnieje. Kłamał. Zresztą cóż innego jak nie kłamstw można się spodziewać po przyssanych do koryta?

  Odpowiedz

 2. 30-03-2016 23:35

  Oceniono 2 razy 2 0

  - Nie oczekujmy cudów ponad siły włodarza :): Redaktorze przypomnę bo może pan nie pamięta ale obecny burmistrz wygrał pierwszą swoją kadencje tym, że straszył ludzi, że miasto to bankrut i za chwilę się przewróci bo ma tyle długów. Do tego lokalna prasa zwłaszcza Czas B. podłapała ten temat i waliła w bęben ile wlezie – „prosty, czarny lud” kupił tę bajeczkę :) Przypomnę jeszcze, że jak obecny burmistrz był wiceburmistrzem to nie odpowiadał on w UM za inwestycje miejskie tylko ktoś inny i takowe wtedy powstawały u nas jak grzyby po deszczu jak np. hala przy Królowej Jadwigi, na której dziś Polsat może robić swoje gale bokserskie czy nowoczesne wysypisko śmieci. Wtedy byliśmy liderem wśród miast i stawiani byliśmy za przykład do naśladowania, teraz jest inaczej jak pan zauważył. Chwalmy Pana, że dzięki temu drugiemu - dawnemu wiceburmistrzowi nadal powstają u nas nowe ciekawe inwestycje, ale powstają one już nie na rachunek UM i nie na jego chwałę :) Reasumując mamy to co wybrała wtedy wystraszona większość a raczej to co tej większości sprzedała za 30 srebrników część lokalnej prasy. Dlatego nie oczekujmy cudów od jaśnie nam obecnie panującego ekonomisty, który straszył nas długami, że nagle nam coś sensownego wybuduje bo to jest po prostu ponad jego siły :)

  Odpowiedz

 3. 16-03-2016 21:23

  Oceniono 1 raz 1 0

  - Gem: Zgadzam się, że przykład stadionu pokazuje jak z roku na rok zjeżdżamy z pozycja miasta prymusa do roli zapyziałego miasteczka. Bez kina, bez sensownego stadionu sportowego. Przy okazji, proponuję śledzić przymiarki do renowacji parku im. JPII. Czy jakiś producent płyt granitowych, nie zaciera już rąk na dobry biznes przy wyłożeniu parku, równiutkim / jak na Rynku / granitem ?

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

  1. 16-03-2016 12:01

   Oceniono 1 raz 1 0

   - anna: Uwielbiam taką konstruktywną krytykę. Mam nadzieję, że chociaż jeden z "bebechów" zastanowi się dłużej nad tym artykułem. Druga sprawa jest taka, że mimo iż wybudowano 2 orliki na terenie miasta to zajmowane są z tygodnia na tydzień nie przez młodzież (która się z resztą dopchać nie może żeby pograć na boisku) tylko przez straż pożarną, pracowników lokalnych firm, oldbojjów itp. Kto się dopcha w kwietniu - ten ma szczęście - gra do końca sezonu co tydzień o tej samej porze. MAKABRA.

   Odpowiedz