Sobota, 20 października 2018

Tagi: informacje wiadomości region wydarzenia toruń praca lato

27 czerwca 2016, aktualizowano: 27 czerwca 2016

Pracowniku sezonowy, broń się sam?

Małgorzata Oberlan

Ciężka sprawa z tą sezonową pracą, oj, ciężka... Co roku opisujemy przypadki wykorzystywania ludzi najmowanych do pracy na okres wakacyjny. Scenariusz lubi się powtarzać.

W pięknej (na zewnątrz) kawiarni czy restauracji zdarzają się wstrętne praktyki. Wykorzystywanie ludzi, łudzenie podpisaniem umowy, obiecywanie finansowych gruszek na wierzbie, a wreszcie - huczne z rozstania bez pieniędzy (po stronie pracownika).


Kto ma stanąć w obronie takiego sezonowego pracownika? Kodeks pracy go nie broni, prawa pracownicze nie przysługują... Istnieje droga sądowa, cywilna, ale jest tak żmudna, że decydują się na nią nieliczni. I korzystają na tym ci nieuczciwi właściciele lokali, dla których pani Ewa, Ania czy Basia to tylko „jakaś tam kobieta”.

Smutnego obrazu dopełnia fakt, że często chodzi o osoby młode, niedoświadczone, łatwe do zastraszenia.

Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że docierające do nas przypadki to margines (chcę w to wierzyć przynajmniej) i że większość pracodawców zachowuje się przyzwoicie. Spotkania tylko takich życzę „sezonowym” tego lata!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 27-06-2016 20:48

    Oceniono 5 razy 0 5

    - j23: co za poczwara

    Odpowiedz