Niedziela, 17 lutego 2019

Tagi: Brodnica Wybuch gazu Straż Pożarna 997/112

pak 7 września 2016, aktualizowano: 7 września 2016

Po nocnym wybuchu gazu inspektorzy ocenili już stan budynku

Fot.: Paweł Kędzia

Ok. 20 osób zostało ewakuowanych z budynku w czasie pożaru wywołanego eksplozją. Jeszcze w nocy na miejscu pojawił się inspektor nadzoru budowlanego, żeby ocenić zniszczenia.

Brodnickim osiedlem wstrząsnął wybuch. Eksplozja wypchnęła drzwi i okna z framugami.


Czytaj także Wybuch gazu w Brodnicy. Są poszkodowani

- Cały blok zadrżał w posadach - relacjonuje Piotr Kalinowski, jeden z mieszkańców. - Ktoś z płonącego mieszkania wyniósł jedną butlę z gazem. Ludzie biegali od drzwi do drzwi i ostrzegali, że u góry wszystko się pali, a w środku jest jeszcze jedna butla.

- Około godz. 23.32 otrzymaliśmy informację o wybuchu i pożarze w mieszkaniu na ul. Nowa Kolonia w Brodnicy - relacjonuje bryg. Piotr Rutkowski, rzecznik miejscowej straży pożarnej. - Do akcji zadysponowano 4 zastępy z Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano rozwinięty pożar całego mieszkania na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego.

W wyniku wybuchu z mieszkania powypadały wszystkie okna. Około 20 mieszkańców klatki schodowej znajdowało się na zewnątrz obiektu, cześć z tych osób opuściła mieszkania samodzielnie, pozostali zostali ewakuowani przez patrol policji, który przybył na miejsce przed przybyciem straży.Wśród osób przebywających na zewnątrz znajdowały się trzy osoby poszkodowane z lokalu objętego pożarem. Zostały zabrane do szpitala przez zespoły ratownictwa medycznego. Działania straży pożarnej polegały na równoległym rozpoczęciu ewakuacji 3 osób z balkonu 4 piętra (1 z wykorzystaniem podnośnika i 2 po oddymianej klatce schodowej) oraz ewakuacji kolejnych 2 osób z drugiego z mieszkań na 4 piętrze również poprzez klatkę schodową. Ewakuowane osoby zostały przekazane zespołom ratownictwa medycznej. Jedna osoba została przetransportowana do szpitala w Grudziądzu, a trzy do lecznicy w Brodnicy.

Dużym utrudnieniem prowadzonych działań były zaparkowane pojazdy blokujące możliwość dojazdu samochodom pożarniczym do budynku, a w szczególności podnośnikowi niezbędnemu do ewakuacji osób z wysokości. Jednocześnie prowadzono działania gaśnicze podając jeden prąd gaśniczy wody w natarciu do płonącego mieszkania. Z uwagi na znaczne zniszczenia lokalu mieszkalnego oraz konieczność ewentualnego zabezpieczenia mieszkańców bloku na miejsce zadysponowano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz szefów Miejskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po dokonanej ocenie zniszczeń oraz ocenie stanu konstrukcji budynku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuścił do użytkowania budynek za wyjątkiem lokalu objętego pożarem. Około godziny 1 mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań. Czynności wyjaśniające w zakresie okoliczności oraz przyczyn powstania zdarzenia prowadzi brodnicka Policja. Łącznie akcja trwała prawie trzy godziny i brało w niej udział 10 strażaków tut. Komendy Powiatowej PSP w Brodnicy.

- Konstrukcja budynku nie została naruszona i nad ranem ludzie mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań - mówi Piotr Zięciak z brodnickiego nadzoru budowlanego.

Policja prowadzi postępowanie z art, 163 kodeksu karnego, tj. sprowadzenia zagrożenia życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

  1. 07-09-2016 23:17

    Oceniono 5 razy 4 1

    - ciekawy: Jaki ułomek to napisał? Gdzie informacja ile osób było w tym mieszkaniu i co się z nimi stało? Dlaczego wybuchł ten gaz? Gratuluję nieukowi artykułu!!!

    Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz