Sobota, 23 lutego 2019

Tofifest 2016. Lekcja języka angielskiego z Markiem Kondratem [ZDJĘCIA]

Podczas spotkania w Dwroze Artusa Marek Kondrat długo odpowiadał na pytania publiczności.

Fot.: Jacek Smarz

Paulina Błaszkiewicz

Marek Kondrat gościł w Toruniu przy okazji 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Z publicznością spotkał się w Dworze Artusa.

Spotkanie z aktorem Markiem Kondratem połączone z wręczeniem statuetki Złotego Anioła festiwalu Tofifest było planowane w kafeterii Dworu Artusa. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie torunian zostało przeniesione do Sali Wielkiej. Wzięło w nim udział kilkaset osób.


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (9) »Dlaczego pan to zrobił? Tego pytania nie mogło zabraknąć na spotkaniu z aktorem, który kilka lat temu postanowił zrezygnować ze swojego zawodu. No właśnie, dlaczego?

- Kino to jest taka dziedzina, która bardziej dotyczy ludzi młodych. Dla aktorów wiekowych mniej jest ról, ale i oni sami mają mniej do powiedzenia. Swoje już zrobiłem i czas na innych w tym miejscu. To jest zawód niesłychanie doraźny. Straciłem emocjonalny związek z tym, co się robi, a nie wypada tkwić w dziedzinie, która zbudowana jest na emocjach. Zająłem się dziedziną, która ma swoją powtarzalność - odpowiedział Marek Kondrat, który dziś zajmuje się m.in. propagowaniem kultury picia wina w naszym kraju.

M.in. właśnie za tę decyzję, pójścia pod prąd, wbrew oczekiwaniom innych, Kondrat został nagrodzony najważniejszą nagrodą toruńskiego festiwalu.- Dziękuję za państwa pamięć i życzliwość, czego dowodem jest ten Anioł. Pamięć jest zawodna, ale niektórych rzeczy się nie zapomina. Mimo że dostałem nagrodę za niepokorność, to myślę, że jest ona wynikiem absolutnej pokory - mówił odbierając statuetkę.

Czytaj także: TOfifest 2016. Brodka, Skubas i Przybysz zaśpiewają piosenki Davida Bowie

Na spotkanie z toruńską publicznością aktor znany z ról w takich filmach jak m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy „Pan Tadeusz” przyjechał prosto z uroczystości pogrzebowych Andrzeja Wajdy. Od wspomnień wybitnego reżysera rozpoczęła się też rozmowa. Aktor mówił, że wraz z Andrzejem Wajdą odchodzi pewna epoka. Podkreślał, jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się zawód aktora.

Opowiadał też o współpracy z takimi reżyserami jak Janusz Majewski, który na festiwalu Tofifest gościł wczoraj wraz z Sonią Bohosiewicz, czy Marek Koterski.

Marek Koterski wciąż przesyła scenariuszeTen ostatni ponoć do dziś wysyła Markowi Kondratowi kolejne scenariusze będące kontynuacją życia Adasia Miauczyńskiego, ale jak mówi aktor: - Z tą rolą jest tak jak z butami narciarskimi przed sezonem. Wystarczy na nie spojrzeć, a już od samego patrzenia nogi bolą. Tak samo jest ze scenariuszem Marka Koterskiego. Gdy tylko zaczynam czytać, kłuje mnie w boku.

Marek Kondrat przyznał, że w "Dniu świra" zagrał swoją najtrudniejszą rolę.

- Do dziś o niej mówię. Ostatnio na stacji benzynowej podeszli do mnie trzej mężczyźni. Wszyscy mieli ze sobą płytę DVD z tym filmem - mówił laureat Złotego Anioła.

Aktor na koniec spotkania w Dworze Artusa został sprowokowany przez jednego z widzów do powtórzenia słynnej lekcji angielskiego. Podjął wyzwanie. Pamiętał każde zdanie z dialogu, który kilkanaście lat temu prowadził w „Dniu świra” z grającym rolę syna Michałem Koterskim. Jarosław Jaworski, prowadzący spotkanie, korzystając z okazji poprosił o zrobienie dzióbka z kaptura bluzy, bo w końcu nikt nie robi go lepiej.

Zobacz także:

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (29) »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 20-10-2016 19:54

  Oceniono 2 razy 1 1

  - wkurzony z Bydzi: p.Kondrat obniz pan ceny wina bo ja nie biorą 1 mLnn za glupiĄ reKlamę

  Odpowiedz

 2. 20-10-2016 19:52

  Oceniono 1 raz 0 1

  - zdumiony: po co mi lekcja angielskiego jak premier Teresa powiedzial won!

  Odpowiedz