Niedziela, 17 lutego 2019

Region

Halloweenowe zabawy w szkole. Organizować, czy nie?

Fot.: Jakub Grabowski / Archiwum

To pytanie powraca od co najmniej kilku lat na przełomie października i listopada. Czy i na ile angażować się w Polsce w obchody Halloween?

Kilka tygodni temu podobne pytania pojawiły się przy okazji pisma Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty, a wcześniej bydgoskiego radnego PiS, w którym znalazła się przestroga przed zabawami z okazji Halloween.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (16) »


Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, wystosował list do dyrektorów szkół z okazji zbliżającego się 1 listopada. Kurator chwalił w nim placówki, które obchodzą ten dzień zgodnie z polską tradycją - uczniowie, np. porządkują groby poległych żołnierzy. Zganił natomiast te, które urządzają zabawy z okazji Halloween.


Kurator straszy Halloween„W całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami, mniej więcej w tym samym okresie, w innych placówkach obchodzony jest Halloween. To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie „święto” czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży (...), a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym (...) jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice” - czytamy w liście kuratora.

Marek Gralik apelował do rodziców, aby „pomogli szkole dokonać właściwego wyboru”. Trudno więc się dziwić, że placówki w regionie zarzekają się, że żadnych imprez nie będzie.

- Już od kilku lat ich nie organizujemy, ponieważ Halloween nas nie interesuje - mówi Magdalena Baranowska, dyrektor SP56 w Bydgoszczy. - Nie jest to polski zwyczaj. Co prawda, z naszej tradycji nie wywodzą się też walentynki, ale jest to święto miłe i radosne.

- Nie mamy takich tradycji - mówi Grzegorz Bortnowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Toruniu. - Nigdy nie odbywały się w naszej szkole dyskoteki na Halloween. Te zwyczaje omawiane są na lekcjach języka angielskiego.

Halloween w szkołach?- Halloween wywodzi się z tradycji anglosaskiej, toteż uczniowie rozmawiają na ten temat na zajęciach z angielskiego - wyjaśnia też Ryszard Klimaszewski, dyrektor SP 11 w Inowrocławiu.

W Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku zabawy halloweenowe nigdy się nie odbywały.

Czytaj też: Pejzaż bez Ciebie 2016- Mamy natomiast bal Wszystkich Świętych, który wypływa z naszej kultury chrześcijańskiej - mówi ks. dr Jacek Kędzierski, dyrektor szkoły. - Uroczystość Wszystkich Świętych wbrew obiegowej opinii nie jest dniem smutnym, a raczej pełnym nadziei i radości, że zmierzamy w tym samym kierunku, co nasi bliscy zmarli i spotkamy się z nimi w niebie. Refleksyjny jest raczej następny dzień, 2 listopada - Dzień Zaduszny. Nie odważyłbym się jednak tak zabawnie podchodzić do śmierci, jak dzieje się to przy okazji amerykańskiego dnia Halloween. Uważam, że warto nawiązywać do tradycji europejskiej. Ci, którzy nie wierzą, jeśli chcą, lepiej niech czerpią z obrzędów słowiańskich.

Ks. dr Jacek Kędzierski mówi, że zwłaszcza w przypadku małych dzieci Halloween nie jest dobrym pomysłem. - Wtajemniczanie w świat budzący strach, niepokój może źle wpłynąć na wrażliwą psychikę dziecka. Dlatego w naszym przedszkolu i szkole nie organizujemy zabaw związanych z halloween, a zachęcamy do udziału w uroczystym balu Wszystkich Świętych, gdzie każdy może przebrać się za wybranego przez siebie świętego, poznając jego życiorys i ciesząc się jego dobrymi czynami.

Przed zabawami holloweenowymi przestrzega też posłanka PiS z Torunia, Anna Sobecka. Parlamentarzystka chwali jednocześnie list kuratora oświaty.

- Mimo, iż Halloween jest powszechnie kojarzone z niegroźnym zwyczajem przebierania się za duchy czy wampiry mało kto zauważa, że kryje ono w sobie okultystyczne znaki. Skutki udziału w tych praktykach mogą być przerażające tym bardziej, że uczestniczą w nich już najmłodsze dzieci, w które najłatwiej uderzyć - uważa posłanka Sobecka.

Święto Halloween, najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, zaczęło przenikać do Polski od lat 90. Dla jednych był to przejaw amerykanizacji polskiej kultury, ze środowisk katolickich popłynęła krytyka, że święto ma źródła pogańskie, trywializuje śmierć i jest obce rodzimej tradycji.

Jaka jest Państwa opinia na temat Halloween? Czekamy na komentarze i opinie wyrażane w poniższej sondzie.
Czy w szkołach powinno się organizować zabawy z okazji Halloween? (sonda zakończona 03-11-2016 14:00)
TAK
46.29%
NIE
53.71%

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 28-10-2016 13:45

  Brak ocen 0 0

  - jarok: Tradycję i kulturę polską należy podtrzymywać, upowszechniać i dlatego oczywiście należy halloween organizować w polskich szkołach. Niech od najmłodszych lat dzieci poznają tradycję polską za publiczne pieniądze.

  Pokaż odpowiedzi (1) Odpowiedz

  1. 28-10-2016 09:13

   Oceniono 4 razy 1 3

   - ktoś: Powiem, że to jest żenada z tym artykułem. Gratuluje osobie która to pisała. Innego pomysłu na artykuł nie było. Masakra z tymi nowościami, same bzdury nic ciekawego. Strasznego Halloween życzę

   Odpowiedz

  2. 28-10-2016 08:08

   Oceniono 6 razy 5 1

   - osoba: tak,tak praktyki okultystyczne w szkołach ...w przedszkolach.....a może zacząć też w żłobkach.....co pani S wypisuje widać ,że jej guru wyprał jej mózg całkowicie..... przypadek beznadziejny.....

   Odpowiedz