Niedziela, 17 lutego 2019

Premiera albumu "Ciechowski-Świetlik" w grudniu 2016 roku [WIDEO]

Andrzej Świetlik wybrał wiele zdjęć Grzegorza Ciechowskiego, które jeszcze nigdy nie były publikowane.

Fot.: Andrzej Świetlik / materiały promocyjne

Tomasz Bielicki

Fotograficzny projekt, którym koordynuje syn twórcy "Białej flagi"- Bruno Ciechowski, powstaje przy wsparciu internautów za pośrednictwem portalu polakpotrafi.pl. Premierze albumu ze zdjęciami Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja Świetlika będzie towarzyszyła wystawa.

- Niekiedy w czasie pracy rodzą się relacje koleżeńskie. Niektóre z nich - tak stało się w przypadku Grzegorza - z czasem przechodzą nawet w przyjaźń. Ciechowski, z racji profesji, doceniał wartość i potrzebę dobrej fotografii w promocji swojego wizerunku - opowiadał Andrzej Świetlik w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. - W ciągu kilkunastu lat, poczynając od końca lat 80, spotkaliśmy się na kilkunastu sesjach, średnio raz w roku. Za każdym razem znajdowaliśmy jakiś motyw przewodni i wokół niego budowaliśmy opowieść. Chyba najbardziej utkwiła mi w pamięci pierwsza sesja, podczas której powstały zdjęcia do Obywatela GC, stylizowane na modłę soc.


Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (24) »



Andrzej Świetlik zebrał wszystkie swoje (w 80 proc. niepublikowane!) zdjęcia Grzegorza Ciechowskiego w 160-stronicowy album w formacie A4 i z miękką okładką. Całość będzie nosiła tytuł "Ciechowski - Świetlik". Poza zdjęciami w albumie prawdopodobnie znajdzie się również wywiad, który nakreśli sylwetkę Grzegorza Ciechowskiego. Nakład tego wydawnictwa będzie ściśle limitowany. Premierę zaplanowano na grudzień tego roku, kiedy to minie dokładnie 15 lat od śmierci Obywatela G.C i lidera Republiki.

"Ciechowski-Świetlik" w grudniu



Pomysł na takie wydawnictwo narodził się już kilka lat temu. Andrzej Świetlik chodził z nim po różnych wydawnictwach, ale nikt nie był zainteresowany podjęciem tego tematu. W końcu o jego pomyśle dowiedzieli się Bruno Ciechowski oraz Przemysław Wałczuk. Obaj postanowili pomóc mu w wydaniu albumu. Dziś już wiemy, że uda się tego dokonać dzięki finansowemu wsparciu internautów.



- Fotografie Andrzeja Świetlika, na których uchwycił on nieżyjącego od 15 lat Grzegorza, mają dla nas wartość nie tylko kolekcjonerską. To wielka wartość sentymentalna. To nie jest zwyczajna kolekcja zdjęć, to kolekcja emocji, którą chcielibyśmy podarować sobie i Wam wszystkim, ale przede wszystkim Grzegorzowi - twierdzą twrócy projektu.

Warto wspomnieć, że premierze albumu zdjęć Grzegorza Ciechowskiego autorstwa Andrzeja Świetlika będzie towarzyszyła wystawa fotografii w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Według wstępnych planów złoży się na nią 41 wielkoformatowych prac. Otwarcie już 18 grudnia w ramach obchodów Dni Grzegorza Ciechowskiego 2016.

Czytaj także: Plac Ciechowskiego przed Jordankami



Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.