Niedziela, 17 lutego 2019

Toruń. Mieli aktywizować bezrobotnych. Teraz przygląda się im prokuratura

Wybrane w przetargu konsorcjum firm miało poprawić sytuację na rynku pracy w województwie.

Fot.: Tadeusz Pawłowski

Małgorzata Oberlan

Wojewódzki Urząd Pracy wybrał w przetargu firmy, które za 12,7 miliona złotych miały zaktywizować 1200 bezrobotnych w regionie. Po sygnałach dotyczących nieprawidłowości podczas tej aktywizacji, złożono doniesienie do prokuratury.

Za rządów koalicji PO-PSL zdecydowano, że aktywizację najtrudniejszych bezrobotnych, czyli tych od lat pozostających bez pracy, częściowo trzeba powierzyć prywatnym firmom. Zgodnie z rządowymi wytycznymi Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu pieczołowicie przygotował przetarg na taką aktywizację.


W lutym ubiegłego roku wygrało go konsorcjum firm Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem Katarzyna Książek (Wrocław) oraz Centrum Rozwoju Zawodowego Eureka Katarzyna Kamińska (Szczecinek). W marcu podpisano umowę, a w kwietniu firmy przystąpiły do działania. WUP powierzył im aktywizację 1200 bezrobotnych z powiatów: inowrocławskiego, aleksandrowskiego, grudziądzkiego, włocławskiego i lipnowskiego.

Czytaj także:]Zatrzymano ojca 4-miesięcznej Oliwii, która trafiła do szpitala


Co konsorcjum miało z bezrobotnymi zrobić? Zaktywizować tak, by podjęli pracę. Niekoniecznie na klasyczną umowę, mogło to być zlecenie. Wynagrodzenie dla konsorcjum WUP uzależnił od tego, jak długo pracować będzie zaktywizowany obywatel, licząc od 1 maja: 14 dni, 90 dni czy 180 dni. Ostateczne rozliczenie nastąpi z końcem listopada br., ale urząd już uruchomił organa ścigania.

- Złożyliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez to konsorcjum, bo stworzona została przez nie, oględnie mówiąc, pewna fikcja z tym zatrudnieniem. Sygnały o nieprawidłowościach mieliśmy z wielu różnych źródeł, nie zgadzały się też dokumenty. Z drugiego etapu projektu zrezygnowaliśmy i pieniądze zwróciliśmy ministerstwu. Woleliśmy je oddać, niż wydawać, delikatnie mówiąc, nieracjonalnie - tłumaczył nam wysoki rangą urzędnik WUP w Toruniu.

Polecamy obejrzeć:

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (65) »Prokuratura Okręgowa w Toruniu wszczęła śledztwo w sprawie oszukania WUP na dużą skalę.

- Sprawdziliśmy doniesienie urzędu i zdecydowaliśmy o wszczęciu śledztwa. Od 4 października toczy się ono w kierunku oszukania WUP-u w Toruniu. Chodzi o mienie znacznej wartości. Mechanizmu oszustwa, opisanego przez urzędników, nie chcemy zdradzać dla dobra śledztwa - mówi Andrzej Kukawski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu.

„Nowości” nieoficjalnie dowiedziały się, że chodzi o rzekome fikcyjne zatrudnianie części bezrobotnych. Firmy są kompletnie zaskoczone obrotem sprawy. Katarzyna Książek podkreśla, że dotąd kontrole WUP wypadały pomyślnie. O śledztwie wie tyle, ile pisze prasa.

Oszustwo czy sukces?- W Kujawsko-Pomorskiem udało nam się osiągnąć sukces. Już teraz możemy powiedzieć, że 618 osób podjęło i utrzymało odpowiednią pracę przez co najmniej 14 dni, 472 osoby utrzymały ją przez co najmniej 90 dni, a 49 osób utrzymało pracę przez co najmniej 180 dni - mówi Książek.

Ostateczne rozliczenie I etapu projektu między firmami a WUP ma nastąpić w listopadzie. Pieniądze na II etap WUP oddał. Całość miała pochłonąć 12 mln 720 tysięcy złotych.

Czy konsorcjum firm z Wrocławia i Szczecinka chciało oszukać urzędników z Torunia? Sprawę od kilku tygodni wyjaśniają śledczy.

Czytaj także:Rozmowa z Katarzyną Książek z Enterprise Investment Zarządzanie Ryzykiem

Obejrzyj także:

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (10) »
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 01-11-2016 07:23

  Oceniono 4 razy 4 0

  - abc: i dobra ciepła posadka się skończy... ? prokuraturę też "sprzątała" podejrzana "firma"

  Odpowiedz

 2. 31-10-2016 22:01

  Oceniono 3 razy 3 0

  - yyy7: to urząd pracy zleca innym a za co biorą kasę?

  Odpowiedz

 3. 31-10-2016 22:01

  Oceniono 3 razy 3 0

  - bis555: zobaczymy jak prokuratura będzie pracować...

  Odpowiedz

 4. 31-10-2016 20:27

  Oceniono 6 razy 6 0

  - mmx: Iii tam, przeciez caly system Urzedow Pracy to p prostu przewal -- tworzy sie sztuczne zatrudnienia dla urzedasow, z zerowym pozytkiem (oprocz urzedasow). Zlikwidowac ten wrzod i juz...

  Odpowiedz

 5. 31-10-2016 19:36

  Oceniono 6 razy 6 0

  - vox: wystarczy spojrzeć na premie świąteczne pracowników UP-adekwatne do pracy....o skuteczności OWEJ nie dyskutuję-bo to ewidentna ŻENADA...

  Odpowiedz

 6. 31-10-2016 19:07

  Oceniono 1 raz 0 1

  - znawca kobiet ładnych : ja tez się przygladam

  Odpowiedz