Sobota, 23 lutego 2019

Tagi: Toruń Dworzec PKP Toruń Główny zmiany Krzyżacy na Dworcu

3 listopada 2016, aktualizowano: 3 listopada 2016

Dworzec PKP Toruń Główny opanowany przez Krzyżaków! [ZDJĘCIA]

Poza pracownikami ochrony, wartę na dworcu od niedawna pełnią również rycerze reklamujący „Krzyżaków” wystawianych przez toruński teatr

Fot.: Sławomir Kowalski

Szymon Spandowski

Dzięki zakończonemu w ubiegłym roku wielkiemu remontowi przejęty od kolei dworzec główny stał się prawdziwą wizytówką Torunia. Niebawem pojawią się na nim sprzedawcy pierników oraz restaurator.

12 listopada minie rok od oficjalnego otwarcia wyremontowanego toruńskiego Dworca Głównego. Cały kompleks jest sukcesywnie zagospodarowywany.


W listopadzie tego roku w głównym budynku wyremontowanego toruńskiego Dworca Głównego PKP ma zostać otwarta restauracja. W głównej sali budynku zajmowanego kiedyś przez pocztę piętrzą się natomiast eksponaty kolejowej izby pamięci przenoszonej tu z Kluczyków. Muzeum powinno zostać otwarte w przyszłym roku.

Na dworzec wrócili również kolejarze z Przewozów Regionalnych, którzy wyprowadzili się podczas zakończonego w ubiegłym roku wielkiego remontu i nie planowali powrotu. Ich biura zajmują praktycznie całe piętro dawnego budynku pocztowego.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (11) »Mimo że zagospodarowanie wielkiego kompleksu dworca położonego na uboczu i otoczonego torami wydawało się zadaniem beznadziejnym, na stacji powoli kończą się lokale do wynajęcia. W budynku A, gdzie kiedyś znajdowała się poczta, dziś z powodzeniem działa hostel, na piętrze gospodarują kolejarze, a na parterze powstaje muzeum, jest już zagospodarowany w 97 procentach.

Gorzej pod tym względem prezentował się budynek główny, szczególnie jego pierwsze piętro, gdzie zgodnie z pierwotnymi planami miały się zakotwiczyć usługi i handel.

Tu nadal jest dość pusto, ale niebawem ma się to zmienić. Na piętrze działa już gabinet kosmetyczny, po ostatnich przetargach dołączy do niego jeszcze fryzjer, powstanie także studio florystyki oraz sklep z toruńskimi piernikami. W planach jest również utworzenie na dworcu ośrodka edukacji kolejowej.

Galeria Toruń Główny- W tym budynku mamy do wynajęcia jeszcze 391 metrów kwadratowych, co stanowi nieco ponad czternaście procent jego ogólnej powierzchni - mówi Adam Olender, dyrektor handlowy administrującej dworcem miejskiej spółki Urbitor. - Do końca roku mamy w planie jeszcze trzy przetargi, więc jest nadzieja, że skomercjalizujemy wszystko.

Część handlowo-usługowa na pierwszym piętrze jest już nazywana Galerą Toruń Główny. Administratorzy zastanawiają się nad przygotowaniem reklamującego ją szyldu. Mógłby on nawiązywać do neonów, jakie przed remontem zdobiły budynek i w przyszłości powinny tam wrócić. Zamieszanie budowlane przetrwały podobno w dobrym stanie.

Historia toruńskiego dworcaObecny toruński Dworzec Główny powstał w 1873 roku, jego główny gmach został oddany do użytku 1 lutego 1874 roku. Dziś rocznie korzystają z niego ponad dwa miliony pasażerów. Jest największym dworcem w Polsce przejętym od Polskich Kolei Państwowych przez samorząd. Dzięki zakończonemu w ubiegłym roku wielkiemu remontowi, który pochłonął ponad 43 miliony złotych, kolejowe wrota do miasta stały się jego prawdziwą wizytówką. Ostatnio wartę przy tych wrotach zaczęli zresztą pełnić rycerze w białych płaszczach z czarnymi krzyżami oraz twarzami toruńskich aktorów. Reklamują oni „Krzyżaków” wystawianych przez teatr imienia Wilama Horzycy.

Warto przeczytać: Czy Toruń uratuje lotnisko w Bydgoszczy?

Zobacz także:

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (16) »
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 03-11-2016 12:36

  Oceniono 1 raz 1 0

  - hens: A kiedy teatr wystawi "Niemców" Kruczkowskiego, to przywitają was SSmani. W sezonie, któryś z durnych przewodników nie dość, że sam łazi w krzyżackim płaszczu, ale i wycieczki uczniów obleka w krzyżackie szmaty. No i nic dziwnego, niejaki Pitera dostał od miasta ok. 400 tys. zł na film o dobrych, mądrych i postępowych Krzyżakach. Oni byli postępowi, a my do teraz ciemni i zacofani jak niewolnicy. Dzięki Bogu, to jednak to ICH już nie ma, a gdyby byli nieco bardziej postępowi, to nie byłoby nas, a ten tu szmatławiec drukowany byłby po niemiecku.

  Odpowiedz

 2. 03-11-2016 11:14

  Oceniono 5 razy 4 1

  - ale: Dworzec prowincjonalny. Najcenniejsze w wykonanych pracach to restauracja murów i stolarki (kilkoro drzwi przeciągle skrzypi!). Przytłaczająca bryła schodów ruchomych na piętro w tak małej powierzchni hallu . Wszystkie tablice planszowe te z informacją podświetlaną i te bez są stanowczo nieczytelne (zbyt mal;e literki) ! Zegar np na peronie nr 1 mikroskopijny ! Przed dworcem 1 stanowisko dla samochodu osoby niepełnosprawnej !! Kpina ! Tunel ok. Windy super (oby tylko nie przestały działać). Generalnie ten dworzec nie powala, ale w stosunku do tego co było to wielka pozytywna zmiana. Teraz aby to dobrze utrzymać na co dzień, bo z tym w Toruniu jest źle ! Inwestycje robimy ale już bieżące utrzymanie wszystkich obiektów publicznych wiele pozostawia do życzenia.

  Odpowiedz

 3. 03-11-2016 10:00

  Oceniono 2 razy 2 0

  - M. z M.: Jak wchodzi jakieś centrum handlowe na rynek to w chwili otwarcia są gotowe sklepy, restauracje itp. A na dworcu... restauracja po roku od otwarcia. Znajdź różnicę....

  Odpowiedz

 4. 03-11-2016 09:08

  Oceniono 3 razy 2 1

  - FRanek: Jedno pytanie: dlaczego jest tak BRUDNO! Do posadzki w tunelu, na schodach (zwykłych) i na peronach można się przykleić! Nie wystarczy zbudować, trzeba jeszcze utrzymać. To samo jest zresztą na "nowym" dworcu autobusowym: brud i jeszcze raz BRUD!

  Odpowiedz

 5. 03-11-2016 08:46

  Oceniono 3 razy 1 2

  - ?: Tylko tyfusow niech nie wpuszczają!

  Odpowiedz